Store læseoplevelser fra små forlag
Af Amanda Martinsen
På biblioteket finder du selvfølgelig bøger fra de helt store forlag, dem der får bogforsider til at pryde busser og udgiver bøger af stjerneskribenter, som vi alle kender.
MEN vidste du, at du også kan finde et skatkammer af skønne læseoplevelser, udgivet på små mikroforlag og skrevet af forfattere, som der ikke er mange, der er på fornavn med?
Det er de helt fantastiske, skønne litteraturperler, udgivet på små danske mikroforlag, vi anbefaler lige her.
BATZER & CO
BATZER & CO er et forlag, der udspringer af Roskilde Bogcafé, og seks af forlagets forfattere har siden 2002 modtaget Nobelprisen. BATZER & CO udgiver bøger "med hjertet", og de har formået at udgive bøger, der er gået lige i hjertet hos både anmeldere og læsere.
Forlaget Korridor
Vi har før anbefalet fantastiske bøger udgivet på forlaget Korridor. Særligt er vi vilde med deres kortromaner eller "novellaer", som er skarpe, underholdende, reflekterende og simpelthen litteratur af høj kvalitet.
Ekbátana
Ekbátana er et mikroforlag stiftet i 2013, der primært udgiver ny dansk litteratur og tværkunstneriske værker. Ekbátana overtog i 2023 forlaget Asger Schnacks Forlag, og forlaget har udgivet mange spændende titler og forfattere. Forlaget Ekbátanas motto er: "Altid gode bøger før gode penge".
Forlaget Sidste Århundrede
Forlaget Sidste Århundrede udgiver "glemte" klassikere og overset litteratur. Forlaget interesserer sig for "det excentriske, det monomane, det ekspressionistiske og det groteske." Hvis du gerne vil finde overraskende og underholdende litteratur, så anbefaler vi, at du kigger nærmere på dette oversete forlag.
A Mock Book
Forlaget A Mock Book udgiver både klassiske og nye titler, og de skriver om sig selv:
- A Mock Book er sikker på, at litteratur og sprog er afgørende for den måde, vi former og skaber virkeligheden på.
- A Mock Book insisterer på nye måder at se verden på og perspektiver, hvor verden omkring os er i centrum, ikke mennesket.
Vi anbefaler at dykke ned i forlagets udgivelser i GAIA-serien, en serie med fokus på menneskets forhold til naturen og andre arter.
Kosmos
Det lille danske forlag Kosmos har særligt fokus på Science Fiction-udgivelser. Vi anbefaler "Trelegemeproblemet" af Cixin Liu.